Lubię ten dzień – czy tak myślicie o Dniu Nauczyciela? Co Wam sprawia największą radość? Dobre słowa od uczniów, kwiaty, nagrody i wyróżnienia, spotkania, życzenia? Czy tego dnia czujecie się bardziej docenieni? A może łatwiej Wam uwierzyć, że dla wielu uczniów, a potem dorosłych, byliście bohaterami? Co roku hasłem przewodnim obchodów Miesiąca Nauczyciela na Filipinach jest: „Mój nauczyciel, mój bohater”. Może u nas też by się przydało jakieś hasło przewodnie? Poszukajmy inspiracji
– zapraszamy Was na krótką wyprawę do różnych zakątków świata, by zobaczyć,
jak świętują inni nauczyciele.

W Finlandii próżno szukać w kalendarzu dnia nauczyciela. Uczniowie jednak nie zapominają o swoich pedagogach. Nieoficjalne święto obchodzone jest 9 kwietnia. Hucznie, bo nawet kilka dni, Dzień Edukacji Narodowej świętowany jest w Argentynie. Przypada 11 września – to data śmierci Domingo Faustino Sarmiento, prezydenta Argentyny, dzięki któremu dwukrotnie wzrosła liczba szkół. W Chinach 10 września nauczyciele dostają pół dnia wolnego. Na Litwie 5 października nie odbywają się zajęcia szkolne, a świętuje się dzień wcześniej. Holendrzy obchodzą Dzień Nauczyciela na początku października. W trakcie uroczystości wybierają Nauczyciela Roku. Bengalscy nauczyciele obchodzą swoje święto aż trzy razy w roku – 19 stycznia, 5 września i 5 października. Nie tylko Światowy Dzień Nauczyciela, lecz także narodowy Dzień Dziecka uważany jest w Kongo za święto szkolnictwa i edukacji. Drugie z tych świąt przypada 25 grudnia. Nawiązujące do wielowiekowej tradycji ceremonie o zmierzchu, ale też kampanie społeczne uświadamiające, jak ważną rolę odgrywa edukacja w życiu społecznym – to niektóre ze sposobów obchodzenia Dnia Nauczyciela w Nowej Zelandii. Świętowanie ma w tym kraju miejsce 29 października. Jednak najhuczniej, bo cały miesiąc, trwa nauczycielskie święto na Filipinach. Kulminacja obchodów przypada zwykle tuż przed Światowym Dniem Nauczyciela. Co roku hasłem przewodnim obchodów Miesiąca Nauczyciela jest „Mój nauczyciel, mój bohater”.

W ostatnich latach pojawiło się kilka wspaniałych inicjatyw, które pokazują piękno i podkreślają rangę zawodu nauczyciela. Wspomnijmy choćby o polskich wyborach Nauczyciela Roku organizowanych przez „Głos Nauczycielski” czy o konkursie na najlepszego nauczyciela na świecie – Global Teacher Prize. Oba wydarzenia budzą wiele emocji, pokazują niesamowite osiągnięcia nauczycieli, ich pasję, oddanie, ogromną otwartość i zaangażowanie. Zwycięzcy stają się inspiracją dla kolejnych pokoleń nauczycieli. Warto o tym pamiętać z okazji Waszego święta.

Życzymy Wam, byście byli wzorami dla uczniów i innych nauczycieli, by doceniali Was dyrektorzy, ministrowie, rodzice oraz przede wszystkim dzieci i młodzież. Mamy nadzieję poznać Was jako kolejnych Nauczycieli Roku i najlepszych nauczycieli świata. Nasi nauczyciele – naszymi bohaterami!