Cyfrowe innowacje powoli dominują na rynku pracy. Ale czy w przyszłości będą potrzebni wyłącznie specjaliści
z dziedziny technologii?

Polska, według raportu „Future of Work 2019”, jest wysoce zagrożona automatyzacją niektórych obszarów rynku. „Rozwój automatyki i robotyki, transformacja cyfrowa czy postępujące procesy globalizacyjne szybko zmieniają krajobraz obecnych i przyszłych miejsc pracy” – pisze Krzysztof Szubert w artykule Transformacja cyfrowa na nowo definiuje gospodarki i rynek pracy. Przekwalifikowywanie się czy całkowita zmiana zawodu już teraz są na porządku dziennym.

W kontekście tych zmian warto zastanowić się, jaki kurs powinna obrać edukacja. Na łamach Wszystko Co Najważniejsze, oprócz Krzysztofa Szuberta, odpowiedzi na to pytanie szukał Jan Śliwa. Obaj autorzy podkreślają konieczność rozwijania w uczniach kreatywności i innowacyjności. Jan Śliwa w tekście Sztuczna inteligencja – kto wygra wyścig panowania nad światem zauważa również rolę, jaką odgrywają w rozwoju gospodarczym przedsiębiorczość i motywacja. Jako ważny element nauczania autor wskazuje umiejętność analizy i logicznego myślenia oraz humanistyczną zdolność do przewidywania konsekwencji społeczno-etycznych związanych z rozwojem cyfrowym.

Do bycia kreatywnym niezbędne jest myślenie refleksyjne, nad istotą którego zastanawiał się Jędrzej Stępień. Postęp i innowacyjność wiążą się z wyjściem poza schemat. Celem edukacji „(…) nie jest tworzenie świetnie wyposażonych robotów do wykonywania określonych zadań, tylko wolnych i niezależnych jednostek, które potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości” – podkreśla autor.

Czego zatem powinniśmy uczyć młode pokolenia w świecie zagrożonym automatyzacją? Wszyscy autorzy wskazują na to, że musimy uświadamiać uczniów, jak mądrze korzystać z nowych możliwości. Istotna rolę w procesie nauki odgrywa chęć samokształcenia oraz samodzielność. Tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o gospodarce przyszłości i związanym z nią kierunku edukacji przyszłości zapraszamy do lektury artykułów Krzysztofa Szuberta, Jana Śliwy oraz Jędrzeja Stępnia, opublikowanych na stronie Wszystko Co Najważniejsze.

Źródło:

wszystkoconajwazniejsze.pl/transformacja-cyfrowa-na-nowo

wszystkoconajwazniejsze.pl/sztuczna-inteligencja

wszystkoconajwazniejsze.pl/myslenie-refleksyjne