Tradycyjnie z okazji świąt Bożego Narodzenia po czterech miesiącach nauki rozpoczną się ferie świąteczne. Będzie to pierwszy w tym roku szkolnym dłuższy odpoczynek dla uczniów. Kiedy wypadają dni wolne? Czy nauczyciele wtedy nie muszą pracować?

Formalnie zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się 23 grudnia, a zakończy 31 grudnia. W związku z tym, że w tym roku 23 grudnia przypada w niedzielę, uczniowie w praktyce po raz ostatni przed feriami pójdą do szkoły 21 grudnia. Niektóre placówki mają w zwyczaju organizować klasowe wigilie, które z reguły odbywają się ostatniego dnia przed świętami. Taki dzień jest całkowicie lub częściowo wolny od zajęć szkolnych. Ustawowo wolnym dniem od pracy jest 1 stycznia. Oznacza to, że uczniowie ponownie zasiądą w ławkach dopiero 2 stycznia. Tym samym zimowa przerwa świąteczna potrwa w tym roku prawie 2 tygodnie – 11 dni. Czy czas wolny od zajęć szkolnych to także urlop dla nauczycieli?

Jeśli dni wolne od nauki nie są dniami wolnymi od pracy, wówczas nauczyciel może być zobowiązany do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych.
O organizacji pracy w szkole decyduje dyrektor. „Okresy przerw świątecznych (…) są wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (vide: § 5 ust. 1, który mówi o prawie dyrektora do ustalenia dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych), natomiast nie od jakichkolwiek innych zajęć (np. opiekuńczych, pozalekcyjnych, zleconych przez dyrektora), zatem nie mogą być one przez nauczycieli traktowane tak samo, jak dni wolne od pracy czy jak urlop wypoczynkowy” (źródło: http://oswiataiprawo.pl/porady/praca-w-przerwie-swiatecznej/). Zachęcamy do zapoznania się z poradą dotyczącą pracy nauczycieli w przerwie świątecznej autorstwa specjalisty z zakresu prawa oświatowego i prawa pracy – Tomasza Lewickiego.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 ZOBACZ