Skąd czerpać wartościowe materiały, które zaciekawią i zmotywują uczniów szkoły branżowej  do aktywnego uczestniczenia w lekcji? Jak o zagadnieniach trudnych mówić w przystępny dla młodzieży sposób? Gdzie szukać inspiracji? Punktem wyjścia do przygotowania angażujących i efektywnych lekcji są odpowiednio zaprojektowane podręczniki.

 

Podręcznik – baza do realizacji założeń podstawy programowej

Priorytetem edukacji w szkole branżowej jest zapewnienie uczniom solidnych podstaw teoretycznych i praktycznych. Projekty i praktyki zawodowe rozwijają niezbędne umiejętności, a kształcenie ogólne wzmacnia krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, komunikację i współpracę. To wszystko stanowi fundament do dalszej edukacji i zdobywania kwalifikacji.

Struktura i treści podręczników Operonu przeznaczonych do nauczania w szkole branżowej są dopasowane do potrzeb i możliwości współczesnego pokolenia uczniów – pokolenia Alfa. Autorzy położyli duży nacisk na to, aby ich publikacje służyły zdobywaniu wiedzy w praktyce. Podręcznik Operonu zapewnia pełne wsparcie w realizacji wszystkich wymagań podstawy programowej.

Zmiany w podstawie programowej 2024

Zgodnie z wytycznymi MEN podręczniki Operonu będą dostosowane do zmian w podstawie programowej z 2024 r. – do założeń odchudzonej podstawy programowej. Zostaną udostępnione na Platformie Operon w postaci cyfrowych odzwierciedleń podręcznika. O szczegółowych zasadach dostępu będziemy informować na bieżąco.

odchudzone tresci nozyczki
Prezentacje multimedialne i scenariusze – wartościowe dodatki z Multiteki

Do każdego tematu z podręcznika przygotowano propozycje scenariusza oraz prezentacji multimedialnych (filmów, plansz, schematów i zadań). To gotowe materiały, które zainspirują Państwa do opracowania swojej lekcji.

Nauczyciele korzystający z Multiteki zyskują dostęp do:

  • prezentacji multimedialnych – kompletów materiałów dodatkowych w formie cyfrowej; mogą Państwo dowolnie wybierać potrzebne na zajęciach materiały multimedialne: wstępy do lekcji, filmy, animacje, plansze, schematy i zadania;
  • scenariuszy do każdego tematu z podręcznika – sprawdzonych pomysłów na aktywizowanie współczesnego pokolenia uczniów; scenariusze przygotowane do każdego tematu lekcji są do wyłącznej dyspozycji nauczyciela (do pobrania).

 
Uzupełnienie podręczników – funkcjonalne pomoce dydaktyczne

Wsparciem w nauce w szkole branżowej są zeszyty ćwiczeń. Stanowią realną pomoc dla uczniów w utrwaleniu wiedzy i przygotowywaniu się do sprawdzianów oraz kartkówek. Zostały opracowane tak, aby można było z nich łatwo korzystać.

Co zyskuje uczeń korzystający regularnie z zeszytu ćwiczeń?

  • pomoc w praktycznym zrozumieniu omawianych zagadnień, powtórzeniu informacji i przygotowaniu się do sprawdzianów,
  • inspirację do praktycznego zastosowania wiedzy w codziennych sytuacjach,
  • łatwiejszą współpracę z nauczycielem w ramach omawianych tematów.  
baner br

Wsparcie w rozwijaniu kompetencji – wskazówki ekspertów 

W pracę nauczycieli wpisane jest regularne zdobywanie nowych kompetencji. Na platformie rozwojowej Mobilna szkoła znajdą Państwo liczne webinary i kursy. Zostały one opracowane przez nauczycieli i dla nauczycieli. To rzetelne porady ekspertów z różnych dziedzin. Są one sprawdzoną pomocą w rozwijaniu i zdobywaniu nowych umiejętności.

Co zyskuje nauczyciel korzystający z platformy Mobilna szkoła?

  • praktyczne narzędzia,
  • nową dawkę wiedzy z różnych dziedzin,
  • możliwość rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych,
  • okazję do zdobywania umiejętności zwinnego zarządzania swoim czasem, klasą i szkołą, 
  • szansę rozwoju kompetencji, dzięki którym z łatwością i przyjemnością przeprowadzi każdą lekcję.