Po raz drugi nauczyciele wybierają podręczniki dotowane. W ubiegłym roku w związku z wyborem pojawiło się wiele wątpliwości: Czy można wybierać ze wszystkich dopuszczonych przez MEN wydawnictw? Czy wybór jest ograniczony przez dotację? Czy szkoła musi kupić książki do wszystkich przedmiotów od jednego wydawcy? Wątpliwości spowodowały, że wielu nauczycieli musiało uczyć z podręczników, które zostały im narzucone i nie pasowały ani do ich metod, ani do poziomu uczniów. Dlatego odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Z jakich podręczników mogę wybierać?

Ze wszystkich dopuszczonych przez MEN do użytku. Wykaz znajduje się TUTAJ.

 

Czy szkoła musi kupić pakiet podręczników od jednego wydawcy?

Nie. Obecnie wydawnictwa nie mogą proponować nauczycielom materiałów skorelowanych ze sobą. Zabrania tego ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503, z późn. zm.).

 

Czy mogę wybrać podręcznik z innego wydawnictwa niż ten, z którego uczyłam?

Nauczyciel może więc wybrać podręcznik jednego wydawnictwa do klasy IV, a innego wydawnictwa do klasy V. To samo dotyczy ćwiczeń i materiałów dydaktycznych.

 

Kto powinien decydować o wyborze podręcznika?

Zespół nauczycieli danego przedmiotu. Nauczyciele wybierają podręcznik, biorąc pod uwagę zarówno jego wartość merytoryczną, jak i cenę. Tę propozycję przedstawiają dyrektorowi. Jeśli tego nie zrobią, dyrektor może sam wybrać podręcznik, który uzna za najlepszy.

 

Skąd nauczyciele mają wiedzieć, ile kosztuje konkretny podręcznik?

Informacji takiej ma obowiązek udzielić wydawnictwo. Ceny podręczników wydawnictwa Operon można znaleźć m.in. na naszej stronie internetowej.