Francja przeprowadza reformę szkolnictwa. Od września 2019 roku obowiązywać będzie nowa podstawa programowa i trzy opcjonalne specjalności. Jak zmieni się system oświaty w jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie?
 

W lutym w Polsce rozgorzała dyskusja na temat zasadności zdawania matematyki na egzaminie maturalnym. NIK zaproponował, by MEN zawiesiło obowiązkowy egzamin z tego przedmiotu do czasu poprawy w jego kształceniu. Z raportu przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że matematyka stwarza uczniom więcej problemów niż pozostałe przedmioty. W związku z tym wyniki z egzaminów oraz oceny końcowe są mierne. Według NIK przyczyna tkwi w wadliwym systemie nauczania tego przedmiotu. MEN odrzuciło propozycję. Jak w większości krajów europejskich, matematyka będzie nadal obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym. Ministerstwo widzi potrzebę metodycznego wsparcia nauczycieli w skutecznym prowadzeniu zajęć z matematyki. Jednocześnie podkreśla, że egzaminy z tego przedmiotu nie mają związku i nie wykluczają wprowadzania zmian na lepsze w procesie nauczania. Dodatkowo stanowią niezbędne narzędzie do weryfikacji poziomu wiadomości i umiejętności ucznia.

Tymczasem we Francji matematyka, w związku z tym, że jest trudna do opanowania, może wcale nie stanowić obowiązkowego elementu programu nauczania w liceum. Wybór należał będzie do ucznia. Reforma szkolnictwa zakłada wprowadzenie wspólnej dla wszystkich uczniów podstawy programowej obejmującej szesnaście godzin nauki tygodniowo. Pozostałe przedmioty (w tym matematyka) będą rezultatem wyboru trzech z dwunastu specjalności i będą nauczane na wyższym poziomie. Reforma ma pomóc uczniom w ukierunkowaniu ścieżki ich dalszej nauki i kariery zawodowej.

Szerzej o rewolucji w systemie nauczania we francuskich liceach pisze Mateusz Krawczyk. Zapraszamy do lektury opublikowanego w serwisie Wszystko Co Najważniejsze artykułu Matematyka - jako przedmiot zbyt trudny - przestaje być we Francji obowiązkowa ZOBACZ.

Raport NIK o nauczaniu matematyki w polskich szkołach znajdziesz TUTAJ.

A odpowiedź MEN w sprawie postulowanego przez NIK wstrzymania obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki tu LINK.