Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej tuż przed świętami pojawiła się ważna informacja o zwiększeniu nacisku na nauczanie programowania. Odpowiednie zajęcia mają się pojawić już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dzięki temu absolwenci polskich szkół będą lepiej przygotowani do podjęcia pracy zawodowej.

Przyjęty kierunek to wynik dostosowywania edukacji do potrzeb rynku pracy, na którym wciąż brakuje osób z umiejętnościami programowania. Chodzi tu nie tylko o informatyków sensu stricto, lecz także o inne zawody posługujące się nowoczesnymi technologiami. Znajomość programowania staje się powoli umiejętnością równie niezbędną do podjęcia pracy jak znajomość języków obcych.

Zmiany są przygotowywane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji. Zgodnie z nimi podstawa programowa każdego etapu nauczania zostanie poszerzona i we wszystkich szkołach pojawi się szybki szerokopasmowy internet.

Oczywiście proces ten wymaga od nauczycieli nabycia nowych kompetencji –  na stronie ministerstwa czytamy: „W związku z planowanymi zmianami Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie skoordynowane działania m.in. na rzecz kształcenia kadry nauczycielskiej, która wdroży nauczanie programowania w szkołach”.

Szczegóły w artykule na stronie Ministerstwa.