Początki kina nierozerwalnie łączą się w naszej świadomości ze słynnymi braćmi Lumière. Mało kto wie, że swój udział w światowej kinematografii mają także polscy wynalazcy i twórcy.

Zapraszamy do Gdyni na niezwykłą wystawę poświęconą Władysławowi Jewsiewickiemu – wybitnemu badaczowi historii kinematografii i filmoznawcy. To dzięki niemu przetrwała pamięć o inż. Kazimierzu Prószyńskim, konstruktorze pleografu, czy Władysławie Starowiczu – autorze pierwszego na świecie filmu lalkowego zrealizowanego metodą poklatkową.

Wystawa „Prof. Władysław Jewsiewicki – poczatkikina.pl” to wstęp do opowieści o fascynujących prapoczątkach polskiej kinematografii i ich bohaterach. Ekspozycja jest bogato ilustrowana materiałami z prywatnego archiwum prof. Jewsiewickiego, po raz pierwszy prezentowanymi publicznie dzięki uprzejmości żony Pana Profesora – Bożeny Jewsiewickiej.

Zwiedzający będą mieli również możliwość przeniesienia się na chwilę w czasie dzięki oryginalnej instalacji stereoskopowej, w której dawny świat, uwieczniony na płaskich kliszach, ożywa na naszych oczach w trzech wymiarach.

Wystawę „Prof. Władysław Jewsiewicki – poczatkikina.pl” można oglądać w Centrum Gemini w Gdyni – scena na I pietrze. Potrwa ona do soboty, 20 września. Więcej na www.poczatkikina.pl

Jednym z organizatorów wystawy jest Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.