Zgodnie z obowiązującą od 2017 r. podstawą programową wychowania przedszkolnego, dzieci już od najmłodszych lat rozpoczynają naukę języków obcych. Czy jest to wiedza, którą maluch faktycznie wykorzysta w przyszłości?

Im szybciej, tym lepiej

Zdaniem ekspertów wczesne oswajanie z obcym językiem, ma pozytywny wpływ na rozwój umysłowy dziecka. W ten sposób ćwiczy ono pamięć, umiejętność wypowiadania się i rozumienia ze słuchu. Pierwszy kontakt z angielskimi zwrotami, odbywa się poprzez gry oraz zabawy edukacyjne. Mali uczniowie aktywniej uczestniczą w lekcjach przedmiotu, który jest im już znany od przedszkola.

Uczymy się dla własnego dobra

Ze względu na swój uniwersalny i międzynarodowy charakter, popularność nauki języka angielskiego nie maleje. Przeciwnie, jego znajomość stanowi standard nie tyle europejski, ile światowy. Czy powinniśmy go zatem uznać za jeden z najważniejszych przedmiotów szkolnych? Zdaniem niektórych rodziców – tak! Nasze dzieci swoją przygodę z językiem obcym będą kontynuować w dorosłym życiu. W trakcie studiów, czy w ramach ubiegania się o wymarzoną pracę, angielski towarzyszy młodym ludziom praktycznie wszędzie. Tak modna wśród uczniów zasada „zdać i zapomnieć”, w tym wypadku nie obowiązuje. Im wyższy poziom biegłości językowej, tym lepiej. Pragmatyczne podejście zatroskanych rodziców wydaje się pod tym względem uzasadnione. Zachęcając pociechy do zdobywania kolejnych certyfikatów i dyplomów ze szkół prywatnych, wierzymy, że pomagamy im w drodze do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Należy się z tym zgodzić, aczkolwiek poznawanie nowego języka nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem. Dzięki nabytym umiejętnościom, dzieci poszerzają własne horyzonty oraz rozwijają szereg nowych zainteresowań.

Znajomość języka obcego ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszych podopiecznych. Jeśli myślimy o szerszym dostępie do wiedzy, poznawaniu nowych kultur, czy udaniu się w samotną podróż za granice, biegłe posługiwanie się angielskim ułatwi nam zrealizowanie zamierzonych celów. Uczmy się go zatem, jak najwcześniej.

Pod załączonym linkiem znajdą Państwo fragment raportu EF English Proficiency Index z 2017 r.