Przeniesienie punktu ciężkości z teorii na praktykę i omawianie zagadnień muzycznych w ujęciu interdyscyplinarnym ‒ to najistotniejsze zmiany w podstawie programowej z muzyki dla szkoły podstawowej. Co oznacza to dla nauczyciela, a co dla ucznia? Czym w tym kontekście kierować się przy wyborze podręcznika?

 Rozmawialiśmy o tym z Justyną Górską-Guzik, autorką naszych nowych podręczników do muzyki dla klas 4 i 7. 

Dla Justyny Górskiej-Guzik, model 8-letniej szkoły podstawowej jest znany ‒ uczestniczyła w nim bowiem jako uczeń. Z kolei dla drugiego gościa naszego spotkania, Macieja Kleisy, ta struktura jest nowością. Jest młodym nauczycielem w szkole podstawowej w Połczynie, sam uczył się w szkole podstawowej i gimnazjum. Spojrzenie na zmiany w edukacji z tych dwóch perspektyw było bardzo interesujące i zaowocowało wieloma inspiracjami. Reforma oświaty dla nauczyciela prowadzącego koła czy zespoły muzyczne to z jednej strony sporo wyzwań, z drugiej zaś ‒ pewien komfort. W strukturze 6-letniej szkoły podstawowej uczniowie opuszczali szkolne mury w chwili, kiedy aktywność muzyczna zespołu była bardzo rozwinięta. Kontynuacja była w zasadzie niemożliwa. W przypadku 8-letniej podstawówki jest możliwość dalszej pracy z uczniami i rozwijania ich muzycznych pasji.

Przeniesienie punktu ciężkości z teorii na praktykę daje z kolei uczniom szansę na rozbudzenie wrażliwości muzycznej, eksperymentowanie z muzyką i odkrywanie swoich talentów. Podręcznik, który zawiera wiele inspirujących zadań i propozycji różnych rodzajów aktywności muzycznych, będzie z pewnością olbrzymim wsparciem w realizacji nowej podstawy programowej.

Bardzo dziękujemy Państwu za aktywny udział w pierwszym spotkaniu ‒ cieszymy się, że byliście z nami! Wszystkich Państwa, którym nie udało się dołączyć do nas on-line, zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z tego wydarzenia.

ZOBACZ NAGRANIE

Na stronie wydawnictwa zamieścimy także odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w trakcie transmisji na Facebooku i na YouTube.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach ‒ już w maju!