Co zrobić, żeby podnosić świadomość uczniów i uczennic na temat roli aktywności nie tylko fizycznej, lecz także twórczej i społecznej, np. w przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym lub onkologicznym? Jak wspierać dzieci i młodych ludzi, których bezpośrednio lub pośrednio dotyczy problem nowotworu?  Podpowiedzi znajdą Państwo w książce „ONCOdekalog aktywności”. Jest ona poświęcona przeciwdziałaniu nowotworom i wspieraniu terapii nowotworowej dzięki zastosowaniu rozmaitych aktywności. To 10 inspirujących rozmów z fascynującymi ludźmi, m.in. z himalaistą, onkolożką, wicemistrzynią olimpijską czy fizjoterapeutką rajdowców. Publikację można pobrać za darmo.

 

Publikacja „ONCOdekalog aktywności” powstała w ramach projektu Code Against Cancer realizowanego przez Ardigen, a wydanego przez Fundację Zostaw Swój Ślad. To garść pomysłów dla nauczycielek i nauczycieli na zajęcia z wychowawcą oraz przydatne wsparcie dla pedagoga szkolnego.

Aktywność – supermoc profilaktyki i terapii raka

Mamy prawdziwe tsunami depresji i problemów emocjonalnych u dzieci i młodzieży. Jak aktywność wspiera nasz umysł w radzeniu sobie z takimi problemami? Co w sytuacji, gdy rodzinę dotyka problem choroby nowotworowej?

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba nowotworowa to druga najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. To oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Państwa uczniowie, uczennice lub ktoś z grona ich bliskich zachoruje na raka. Co roku w Polsce około 2500 dzieci zachoruje na nowotwór. Ważny element walki z tą chorobą to jej wczesne wykrycie, ale jednym z kluczowych jest różnorodna aktywność i umiejętność reagowania na potrzeby młodego pacjenta w procesie leczenia. Dlatego budowanie świadomości i edukowanie w tym zakresie warto rozpocząć już w szkole.

Inspiracją do tego może być książka „ONCOdekalog aktywności”. Podkreśla ona znaczenie aktywności w zapobieganiu, leczeniu i rekonwalescencji w chorobie nowotworowej. Znajdą w niej Państwo wywiady z wybitnymi sportowcami, lekarzami, psychookologami, fizjoterapeutami, fizjologami i pacjentami. Dawka wiedzy podana w naturalny i przystępny sposób.

onco

Cykl ONCOdekalog – inspiracje także dla nauczycieli i nauczycielek

„ONCOdekalog aktywności” to jedna z trzech publikacji z cyklu, które powstały dzięki współpracy Fundacji z firmą Ardigen w ramach projektu CODE Against Cancer.

Cykl ONCOdekalog to:

  • „ONCOdekalog aktywności” – 10 rozmów z inspirującymi ludźmi mówiącymi o znaczeniu aktywności w przeciwdziałaniu nowotworom;
  • „ONCOdekalog emocji” – baśnie, które mają wspierać dzieci w trudnej walce z chorobami onkologicznymi oraz depresją;
  • „ONCOdekalog kulinarny” – pierwsza książka kucharska poświęcona profilaktyce raka.

 
W kontekście szkoły na szczególną uwagę zasługuje „ONCOdekalog emocji”. Będziemy o nim wkrótce pisać i wtedy też udostępnimy bezpłatną wersję on-line książki. Jeśli chcą Państwo z niej skorzystać, to zachęcamy do zapisania się do newslettera.

Wsparcie i edukacja – priorytety działań Fundacji Zostaw Swój Ślad

Fundacja Zostaw Swój Ślad (FZSŚ) działa od 2016 roku. Jej głównym celem i sensem istnienia jest niesienie pomocy tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Swoimi działaniami wspiera m.in. ciężko chore dzieci i ich rodziny, hospicja dziecięce, a także osoby z Ukrainy i Nepalu.

Jednak to nie wszystko, bo Fundacja realizuje także projekty i angażuje się w edukację. Edukujemy, bo to otwiera oczy na najważniejsze problemy i piękno świata. Tworzymy kompendia wiedzy i projekt lekcji dla szkół w zakresie zdrowia, ekologii i odpowiedzialności społecznej – podkreślają członkowie FZSŚ.

Code Against Cancer to motto Ardigen - misja realizowana przez społeczność naukowców i naukowczyń, i specjalistów i specjalistek biotechnologii, medycyny, programowania i analizy danych, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia medycyny przyszłości i rewolucyjnych terapii przeciwnowotworowych. Jej członkinie są także bohaterkami ONCOdekalogu Aktywności.