Trwa okres wypłaty świadczeń urlopowych dla nauczycieli. Ostateczny termin wypłat mija 31 sierpnia, jednak z reguły są one regulowane już od czerwca. Jaka jest kwota dodatku w tym roku? Czy otrzymają je nauczyciele ze wszystkich szkół?

 

Nauczyciele mogą pozyskać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) dodatkowe środki pieniężne przeznaczone na urlop.

Komu przysługuje świadczenie urlopowe? 

Dodatkowe środki otrzymują:

  • nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela w szkole publicznej,
  • w postaci odpowiednika tego świadczenia pracownicy szkół innych niż publiczne, którzy nie są nauczycielami, ale prowadzą zajęcia zgodnie z art. 15 prawa oświatowego.

 
O świadczenie urlopowe nie mogą ubiegać się:

  • szkolni pracownicy niepedagogiczni, np. dyrektor niebędący nauczycielem,
  • osoby prowadzące zajęcia w szkołach publicznych na podstawie art. 15 prawa oświatowego (czyli osoby zatrudnione za zgodą kuratora oświaty, które nie są nauczycielami, a prowadzą zajęcia dodatkowe).

 
Ile wynosi świadczenie urlopowe w 2023 r.?

kalkulator monety banknoty pokskie

Kwota dodatku naliczana jest zgodnie z kwotą odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Ustala się ją na podstawie ilości zajęć i okresu zatrudnienia nauczyciela.

Uwaga! Zmiany od lipca:

  • w czerwcu odpis podstawowy na ZFŚS to 1 662,97 zł (przeciętne wynagrodzenie w 2019 r.);
  • w lipcu odpis podstawowy na ZFŚS to 1 914, 34 zł (przeciętne wynagrodzenie z 2021 r.).

 
Zmiany oznaczają oczywiście podwyższenie kwoty świadczenia urlopowego w 2023 r. Dla tych, którzy świadczenia otrzymają przed 1 lipca, przewidziano wyrównanie.

TUTAJ mogą Państwo sprawdzić, w jaki sposób obliczyć wysokość świadczenia urlopowego.

Zasady przyznawania dodatku urlopowego 

Nauczyciele, którzy pozostają w stosunku pracy, mają prawo do dodatku mimo przebywania na urlopie chorobowym, rodzicielskim, wychowawczym czy dla poratowania zdrowia. W przypadku zatrudnienia osoby zastępującej nieobecnego nauczyciela świadczenie otrzymują zarówno nauczyciel zastępujący, jak i nauczyciel powracający do pracy. Nie dotyczy to jednak osób będących na urlopie bezpłatnym.

Świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą  

Należy podkreślić, że omawiane świadczenie to nie to samo, co zasiłek urlopowy – tzw. wczasy pod gruszą. Mimo że oba są finansowane z ZFŚS, to przyznaje się je na zupełnie innych warunkach. Pierwszy przysługuje zgodnie z Kartą Nauczyciela.

Niezależnie od pobieranego świadczenia urlopowego nauczyciele mają – podobnie jak inni pracownicy etatowi – możliwość skorzystania z wczasów pod gruszą.

Ważne!

  • Wczasy pod gruszą są przyznawane na wniosek nauczyciela zgodnie z regulaminem z pieniędzy na cele socjalne, którymi dysponują szkoły.
  • Świadczenie urlopowe dla nauczycieli przysługuje automatycznie każdemu zatrudnionemu na podstawie Karty Nauczyciela.

 
Z reguły jednak nie są wypłacane oba świadczenia jednocześnie.

 

Źródła:

  1. Ile wynosi świadczenie dla nauczycieli w 2023 roku?, https://samorzad.infor.pl/sektor/edukacja/nauczyciele/5763307,ile-wynosi-swiadczenie-urlopowe-dla-nauczycieli-w-2023-r.html (dostęp: 22.06.2023 r.).
  2. Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-szczegolnych-rozwiazaniach-sluzacych-realizacji-ustawy-budzetowej-na-rok-2023-oraz-niektorych-innych-ustaw3 (dostęp: 12.06.2023 r.).