Już tylko tydzień! W dniach 5–7 grudnia zostanie przeprowadzona tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. W obliczu czekającej ósmoklasistów próby generalnej przywołajmy słowa Grega Henry’ego Quinna:„Przygotowanie się do egzaminu to nie tylko nauka, ale także umiejętność zarządzania czasem i zdobywania pewności siebie”.

Cieszymy się, że do tegorocznej edycji zgłosiły się tysiące szkół, dzięki którym egzamin próbny ma wymiar ogólnopolski. Wierzymy, że nasze wspólne starania i zaangażowanie w przygotowania do tego egzaminu przyniosą owoce. Przedstawiamy najważniejsze informacje organizacyjne.

baner PEO

Harmonogram tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem

W tym roku Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem odbędzie się w dniach 5–7 grudnia 2023 r., według następującego harmonogramu:

5 grudnia – język polski
09.00–11.00 Egzamin z języka polskiego (czas trwania: 120 minut)

6 grudnia – matematyka
09.00–10.40 Egzamin z matematyki (czas trwania: 100 minut)

7 grudnia – język angielski i język niemiecki
09.00–10.30 Egzamin z języka obcego (czas trwania: 90 minut)
 

Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo również TUTAJ.

Już w tym tygodniu, od 1 grudnia, do szkół będą dostarczane zabezpieczone przesyłki z wydrukowanymi arkuszami i nagraniami do egzaminów z języków obcych.

Próba generalna przed egzaminem państwowym

Arkusze egzaminacyjne przygotowane przez Wydawnictwo Operon zostały opracowane przez doświadczonych autorów, zgodnie z najnowszymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego, arkusze są dostarczane w formie papierowej do szkół w całej Polsce, tak by egzamin przebiegał we wszystkich szkołach zgodnie z ustalonym harmonogramem – w tym samym czasie.

Wszystkie szkoły biorące udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem zachęcamy do tego, by przeprowadziły egzamin zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a więc do:

  • otwarcia odpowiedniej paczki w dniu danego egzaminu, nie wcześniej niż o godzinie 8.30;
  • losowania miejsc;
  • wprowadzenia zakazu wnoszenia telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną, by uczniowie nie korzystali z dodatkowej pomocy i nie przesyłali zdjęć zadań innym uczniom; w tym celu należy wywiesić na drzwiach sali plakat znajdujący się w paczce;
  • wprowadzenia wymogu stroju galowego.

 
Wraz z arkuszami są dostarczane instrukcje dla dyrektora i nauczyciela dotyczące przebiegu egzaminów oraz zawierające najważniejsze informacje.

Co jeszcze może pomóc w przygotowaniach do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty?

Na uzyskanie dobrych wyników na egzaminie ósmoklasisty składa się wielomiesięczna praca Państwa i uczniów. Pomocą w planowaniu nauki i powtórek poza egzaminem próbnym jest także seria publikacji przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Materiał podano w nich w sposób syntetyczny i przejrzysty. W publikacjach uwzględniono zarówno wymagania oraz styl nauki uczniów, jak i potrzeby nauczyciela. Publikacje sprawdzą się do użytku w klasie, a także indywidualnie – w domu. Wśród publikacji znajdą Państwo:

  • repetytoria – zawierające pigułkę teorii, przykładowo rozwiązane zadania krok po kroku, zadania do samodzielnego rozwiązania i arkusze, czyli wszystko, co niezbędne do praktycznego ćwiczenia przed egzaminem;
  • niezbędniki z teorią – zebrano w nich wiadomości potrzebne do rozwiązywania zadań egzaminacyjnych w skrótowej i przyjaznej formie; zastąpią podręczniki (również te z poprzednich klas), do których uczniowie mogą nie mieć już dostępu;
  • arkusze z odpowiedziami – rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych to najlepszy sposób, by utrwalić informacje i przećwiczyć umiejętności w praktyce.

 
W księgarni internetowej Wydawnictwa Operon jest dostępny również pakiet publikacji przedmiotowych składający się z dwóch lub trzech publikacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Drodzy Ósmoklasiści, pamiętajcie, że egzamin to nie tylko próba wiedzy,
lecz także odzwierciedlenie Waszych wysiłków i gotowości do przyszłych wyzwań.