Już za trzy dni najmłodsi uczniowie i uczennice szkół podstawowych z całej Polski napiszą swój pierwszy poważny sprawdzian. Dziękujemy, że tak wielu z Państwa zdecydowało się wziąć udział w XVI edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Przez szesnaście lat został wypracowany cały pakiet rozwiązań, który w pełni przygotowany udostępniamy szkołom. Przedstawiamy najważniejsze informacje organizacyjne.

baner oskt

Jak będzie przebiegała XVI edycja Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty?

Sprawdzian z Operonem zostanie przeprowadzony w tym roku 9 maja. Będzie się składał z dwóch części podstawowych – język polski i matematyka oraz z jednej części dodatkowej – przyroda.

Zachęcamy do przeprowadzenia OSKT zgodnie z harmonogramem.

harmonogram

Instrukcja i regulamin OSKT z Operonem

Sprawdzian z Operonem startuje w całej Polsce tego samego dnia o godzinie 9.00. Ma on oficjalną formułę wzbogaconą elementami relaksacyjnymi. Dzieci na etapie edukacji wczesnoszkolnej nie potrafią jeszcze samodzielnie poradzić sobie ze stresem. Do takich niecodziennych sytuacji należy sprawdzian na zakończenie klasy trzeciej. Z tego też powodu rekomendujemy wyświetlenie filmu z Bratkiem przed sprawdzianem oraz przeczytanie bajki Bratka po sprawdzianie. To sprawdzony i skuteczny sposób zapewniający uczniom komfort psychiczny w trakcie OSKT.

Wszystkie ważne wskazówki dotyczące przeprowadzania sprawdzianu znajdują się w instrukcji, która zostanie dostarczona do szkoły wraz z arkuszami. Aby sprawdzian odbył się w przyjaznej uczniom atmosferze, bez zakłóceń i nieplanowanych trudności, zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

REGULAMIN OSKT
  

Materiały niezbędne do przeprowadzenia sprawdzianu

Zabezpieczone paczki z arkuszami OSKT oraz płyty CD z nagraniem do części słuchanie ze zrozumieniem zostaną dostarczone do szkół na adres podany w zgłoszeniu między 6 a 8 maja. Po zalogowaniu się na stronę egzaminy.operon.pl będą mogli Państwo pobrać pozostałe materiały niezbędne do przeprowadzenia sprawdzianu:

  • pierwszy materiał relaksacyjny: film z Bratkiem, który uczniowie oglądają przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań,
  • drugi materiał relaksacyjny: bajka z Bratkiem, którą po sprawdzianie przeczyta nauczyciel,
  • nagranie sprawdzające umiejętność słuchania ze zrozumieniem,
  • transkrypcja nagrania sprawdzającego umiejętność słuchania ze zrozumieniem.

 
Co warto zrobić po zakończeniu sprawdzianu?

Dzień po sprawdzianie (10.05) na stronie egzaminy.operon.pl zostaną opublikowane klucze odpowiedzi, kartoteki i karty oceniania kształtującego wraz z instrukcją. Po zalogowaniu się na swoje konto mogą Państwo wybrać sposób sprawdzania prac:

  • samodzielne sprawdzanie prac – na podstawie modeli odpowiedzi;
  • automatyczne sprawdzanie prac – z wykorzystaniem klucza elektronicznego.

 
Uruchomiony zostanie również panel do wprowadzania wyników dla nauczycieli (egzaminy.operon.pl). Panel umożliwia sporządzenie raportu z wyników sprawdzianu. Wprowadzenie wyników jest warunkiem koniecznym do otrzymania opisowej informacji zwrotnej z elementami oceniania kształtującego. Pozwoli to Państwu przekazać uczniom rzetelną informację zwrotną wraz ze wskazówkami do dalszej nauki w klasie czwartej.

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem (58) 679 00 00. 
 

Wszystkim trzecioklasistom życzymy powodzenia na sprawdzianie.
Liczymy na to, że będzie to nowa przygoda, która pozostawi uczniom miłe wspomnienia,
 dostarczy niezbędnych wskazówek do dalszej nauki i zmotywuje do kolejnych szkolnych wyzwań.