Jak dokładnie przebiega sprawdzian? Co wyróżnia Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem (OSKT) na tle innych sprawdzianów podsumowujących edukację wczesnoszkolną? Co zrobić, żeby zapewnić swojej szkole udział w sprawdzianie? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące OSKT. Zapisy do sprawdzianu ruszyły w styczniu i potrwają tylko do końca tego tygodnia. 12 kwietnia panel rejestracyjny zostanie zamknięty.

oskt czas ucieka

Korzyści z przerowadzenia sprawdzianu w klasie III

Tegoroczna, XVI edycja OSKT odbędzie się już za miesiąc – 9 maja 2024 r. Co roku w sprawdzianie biorą udział tysiące szkół z całej Polski. To, co nauczyciele szczególnie doceniają i podkreślają w rozmowach z nami,tomożliwość podsumowania kompetencji uczniów, przy jednoczesnym zadbaniu o dziecięce potrzeby i emocje, wsparcie przy opracowaniu końcowej oceny opisowej ucznia oraz zastosowanie narzędzi oceniania kształtującego. 

Konkrety OSKT, które realnie wspierają pracę nauczyciela:

 • możliwość zweryfikowania kompetencji swoich uczniów,
 • uzyskanie raportów z wynikami szkoły, 
 • okazja do porównania wyników na tle Polski, 
 • możliwość uzyskania informacji zwrotnej o uczniach zawierającej elementy oceniania kształtującego, 
 • formuła z elementami terapeutycznymi przyjazna dziecku, 
 • wsparcie w opracowaniu końcowej oceny opisowej ucznia.

 
Jak zgłosić szkołę do OSKT – krok po kroku

Zapisy do sprawdzianu z Operonem ruszyły w styczniu i potrwają tylko do końca tego tygodnia – 12 kwietnia panel rejestracyjny zostanie zamknięty. Aby wziąć udział w OSKT, wystarczy zgłosić szkołę poprzez konto Operon na stronie egzaminy.operon.pl. Do zapisanych szkół zostaną wysyłane wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia sprawdzianu.

Zgłoszenie szkoły do OSKT w pięciu krokach:

 1. Zalogowanie się na koncie w systemie Operon.
 2. Przejście do sekcji „zgłoś szkołę”.
 3. Wybór szkoły z dostępnej listy.
 4. Zadeklarowanie liczby uczniów przystępujących do sprawdzianu.
 5. Zatwierdzenie zapisów.

 
Ważne! Zgłoszenia może dokonać dyrekcja szkoły lub upoważniona przez nią osoba z dostępem do konta Operon. Szkoła może zostać zgłoszona do sprawdzianu tylko raz w roku. Zgłoszenie można edytować w każdej chwili, aż do dnia zamknięcia zapisów.

Szczegółowy harmonogram OSKT 

Przez szesnaście lat został wypracowany cały pakiet rozwiązań, który w pełni przygotowany udostępniamy szkołom. Wszyscy zapisani do sprawdzianu otrzymują m.in. drukowane arkusze z języka polskiego, matematyki i przyrody w zestawach dla każdego ucznia w klasie. Udostępnione są także narzędzia terapeutyczne oraz materiały pomagające w opracowaniu trafnych ocen końcowych.

Jak w praktyce wygląda harmonogram tegorocznej edycji OSKT z Operonem? Na początek dyrektor przekazuje nauczycielom instrukcje, arkusze sprawdzianu, płyty CD oraz naklejki z Bratkiem. Następnie rozpoczynają się przygotowania do sprawdzianu, po których uczniowie przystępują do rozwiązywania testów.

Zachęcamy do przeprowadzenia sprawdzianu zgodnie z harmonogramem:

harmonogram

Rozgrzewka przed sprawdzianem

Zanim uczniowie napiszą sprawdzian w maju, warto ich powoli oswoić z jego formułą. To zniweluje stres i doda im pewności siebie. Zadania, które dadzą okazję do sprawdzenia przed OSKT umiejętności czytania ze zrozumieniem, pisania krótkich wypowiedzi, rozwiązywania zadań matematycznych czy rozumienia zjawisk przyrody, znajdują się w publikacji Testy 3-klasisty. Ćwiczenia i odpowiedzi.

Wszelkie informacje na temat tegorocznej edycji OSKT znajdą Państwo na stronie egzaminy.operon.pl lub u konsultanta wydawnictwa.