Jakie kroki podjąć, aby być pewnym swojego bezpieczeństwa w sieci? Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko cyberataku? Wakacje w pełni, co oznacza czas odprężenia, zmniejszonej czujności, a także korzystanie z wi-fi w różnych miejscach w kraju i za granicą. Dlatego warto poznać oraz zastosować skuteczne sposoby walki z cyberzagrożeniami i dzięki temu w spokoju cieszyć się dniami wolnymi od pracy.

baner bezpieczni w wakacje

Wyjazdy, zwiedzanie, relaks – trwa okres urlopowy. Ale nawet w wakacje technologia stanowi nieodłączny element codzienności. Każdego dnia korzystają Państwo z niej: kupując bilety online, robiąc zdjęcia, opłacając rachunki, sprawdzając mapę, przesyłając wiadomości, jednocześnie logując się z różnych miejsc w kraju i na świecie. Coraz większa zależność od technologii stwarza wyzwania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jak temu zaradzić?

Internet – coraz częstszy obszar przestępstw

Cyberzagrożenie to potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z wykorzystania technologii komputerowej i sieci internetowej przez oszustów. Polega ono na celowym i nieuprawnionym dostępie do prywatnych danych użytkownika internetu, w celu uzyskania korzyści.

Przykładowe cyberzagrożenia:

 • wyciek danych – niewłaściwe wykorzystanie lub nieautoryzowane ujawnienie danych osobowych czy poufnych informacji, których następstwami są podszywanie się i oszustwa finansowe;
 • niezabezpieczone sieci wi-fi – korzystanie z nich może prowadzić do kradzieży danych i nadużyć;
 • złośliwe aplikacje mobilne – mogą kraść dane, podszywać się pod prawdziwą aplikację lub szpiegować użytkowników;
 • złośliwe oprogramowanie – umożliwia kradzież danych, zablokowanie systemu i szpiegowanie użytkowników (np. wirusy, trojany, ransomware);
 • phishing – technika polegająca się na podszywaniu się pod zaufaną instytucję w celu uzyskania poufnych informacji, takich jak: hasła, numery kart kredytowych lub danych osobowych;
 • atak DDoS – obciążenie systemu lub generowanie maksymalnego ruchu uniemożliwiające normalne działanie usług lub stron internetowych;
 • hacking – nieautoryzowane próby dostępu do systemów komputerowych w celu m.in. wykradnięcia danych czy zaburzenia normalnego funkcjonowania strony.

 
Wraz z rozwojem technologii lista cyberzagrożeń ciągle rośnie. Pojawiają się nowe techniki i metody ataków. Na szczęście istnieją sposoby, by zminimalizować ryzyko przestępstwa w sieci.

Bezpieczni w sieci w wakacje

W internecie musimy być czujni przez 365 dni w roku, w tym także – a może nawet zwłaszcza – latem (…) Urządzenia mobilne są skarbnicą wiedzy na nasz temat – podkreślają autorzy poradnika Bezpieczni w sieci z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną (OSE) na wakacje. Na szczęście od działań użytkowników w dużym stopniu zależą poziom i jakość ochrony w świecie wirtualnym. Sami mogą Państwo wybrać sposoby ochrony i wprowadzić je w życie w wirtualnym świecie.

OSE wymienia kluczowe działania zapewniające bezpieczeństwo w sieci internetowej:

 • blokada ekranu nieużywanego urządzenia, np. kod PIN, odcisk palca itd.,
 • szyfrowanie danych na urządzeniach,
 • włączenie funkcji zdalnego zarządzania sprzętem,
 • korzystanie z aplikacji pochodzących wyłącznie z wiarygodnych źródeł,
 • regularne aktualizowanie aplikacji,
 • ograniczenie w użyciu otwartych sieci wi-fi – nielogowanie się za ich pośrednictwem do poczty, banku czy Outlooka firmowego,
 • silne hasła i uwierzytelnienie dwuskładnikowe,
 • tworzenie kopii zapasowych plików,
 • ograniczenie uprawnień aplikacji,
 • stosowanie ograniczonego zaufania w sieci.

 
Szczegółową checklistę bezpiecznych urządzeń znajdą Państwo na stronie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Spokojne i bezpieczne wakacje 

Zadbanie latem o swoje bezpieczeństwo w internecie jest równie ważne, jak stosowanie okularów przeciwsłonecznych, ochrona głowy przed słońcem czy nakładanie kremu z filtrem. Pewność ochrony przed cyberatakami daje wolność i możliwość skupienia się na tym, co jest naprawdę ważne w wakacje – na odpoczynku i regeneracji sił. Dzięki temu można czerpać przyjemność bez narażania swojej prywatności i spokoju w świecie wirtualnym i realnym.

 

Źródła:

 1. Bezpieczni w sieci z OSE na wakacje: urządzenia mobilne, https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/bezpieczni-w-sieci-z-ose-na-wakacje-bezpieczne-urzadzenia-mobilne (dostęp: 10.07.2023 r.).
 2. Poradnik OSE „ABC cyberbezpieczeństwa”, https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,90 (dostęp: 11.07.2023 r.).