Dzień Matki świętuje się niemal w każdym kraju na świecie. W każdym państwie wygląda to jednak inaczej. Do tej pory nie ustalono wspólnego terminu tego wyjątkowego dnia. Jak, gdzie i kto wpadł na pomysł celebrowania święta mam?

 

Polska jako jedyny kraj na świecie obchodzi Dzień Matki 26 maja. To świeckie święto powstało po to, aby wyrazić wdzięczność za całokształt macierzyństwa. Tego dnia w Polsce w wielu żłobkach, przedszkolach i szkołach odbywają się uroczystości. Uczniowie przygotowują laurki, upominki i występy. Dzięki pamięci i pomysłowości nauczycieli dzieci mogą okazać mamom swoje uczucia. Może warto w tym roku zapoznać dzieci z tradycjami obchodzenia Dnia Matki z całego świata?
 

Starożytne korzenie Dnia Matki

matka z dziecmi

Pierwsze wzmianki o Dniu Matki sięgają starożytności. Grecy i Rzymianie otaczali kultem boginie matki, które są symbolem płodności i obfitości.

Dzień Matki w starożytności celebrowano w szczególny sposób:

  • w Grecji obchodzono wiosną święto Matki Natury – składano dary matce wszechświata i wszystkich bóstw – Rei;
  • w Rzymie od 15 do 18 maja obchodzono święto radości, czyli Hilarie – dary składano matce bogów Cybeli;
  • w Egipcie czczono matkę króla – Izydę.

 
Wraz z pojawieniem się wiary chrześcijańskiej zabroniono czczenia bogów i bogiń – święto zostało zapomniane.
 

Odrodzenie Dnia Matki 

Zwyczaj obchodzenia Dnia Matki powrócił w XVII w. w Anglii jako Niedziela u Matki. W Stanach Zjednoczonych celebrowanie zapoczątkowała w XIX w. Ann Maria Reeves Jarvis jako Dni Matczynej Pracy, a także Julia Ward Howe jako Dzień Matek Dla Pokoju.

Dzień Matki jako święto kalendarzowe pojawiło się w Polsce w 1914 r. W dwudziestoleciu międzywojennym próbowano połączyć to święto z Dniem Kobiet, jednak pomysł nie zyskał aprobaty.
 

Ciekawostki ze świata na temat świętowania macierzyństwa

Dzień Matki na świecie:

  • w Rosji, Bułgarii, Armenii, Słowenii, Macedonii czy na Białorusi jest utożsamiany z Dniem Kobiet;
  • w Ameryce stanowi święto narodowe – na cześć matek ulicach powiewają flagi symbolizujące Amerykańskie Matki Narodu;
  • w Anglii, w Irlandii i w Szkocji to Niedziela u Matki – tradycja utrzymała się od XVII w.: ten, kto pracował poza domem, specjalnie na tę okazje wracał do swojej parafii, by pomodlić się do Matki Boskiej oraz odwiedzić swoją mamę;
  • w Serbii obchodzi się Łóżkowe Więzienie – w tym dniu mama musi wypoczywać w łóżku, dopóki nie podaruje dzieciom smakołyku lub drobnego prezentu. Gdy mama jest w „łóżkowym więzieniu”, dzieci zastępują ją w codziennych obowiązkach;
  • w Meksyku Dzień Matki jest świętem kościelnym – w domu dzieci podają mamom śniadania i wręczają kwiaty, a później idą wspólnie do kościoła;
  • w Australii i w Kanadzie to dzień równie ważny jak Boże Narodzenie – ludzie przypinają w tym dniu do ubrań goździki – białe oznaczają, że mama danej osoby zmarła, a kolorowe – że żyje. Goździki symbolizują matkę scalającą rodzinę i dbającą o nią;
  • we Włoszech stanowi święto rodzinne – z tej okazji dzieci pieką ciasteczka w kształcie serca i wyręczają mamy w ich obowiązkach domowych;
  • w Indiach obchodzi się „Durga Puja” na cześć Matki Bogów Durga i Wielkiej Matki Kali Ma – czczone bóstwa nie mają związku z tradycyjnym Dniem Matki, ale Hindusi zaadaptowali święto i obchodzą je już od około 10 lat;
  • w Chinach jest to święto rodzinne, ale nieobchodzone powszechnie – dzieci obdarowują mamom białe lilie, które mamy po wyprowadzce dzieci sadzą obok domu. Kwitnący i pięknie rosnący kwiat oznacza, że dziecko dobrze sobie radzi.

 

Szkolne mamy nauczycielki

Niezależnie od tego, jak i kiedy obchodzone jest święto mamy, wszystkie kraje łączy jedno – chęć bycia blisko i podziękowania za wsparcie dawane całej rodzinie.

Wszystkim Mamom pracującym na co dzień w szkole, pomagającym w wychowaniu i edukacji uczniów należą się ogromne wyrazy uznania. Dziękujemy Paniom i życzymy satysfakcji płynącej z opieki zarówno nad swoimi, jak i nad szkolnymi dziećmi.

 

Źródła:

  1. Piotr Kizewski, Dzień Matki – tradycje w Polsce i na świecie, historia oraz ciekawostkihttps://www.naszeszlaki.pl/archives/47834 (dostęp: 16.05.2023).
  2. Ciekawostki o Dniu Matki z całego świata. Czy wiesz, że…, Gandalf, https://www.gandalf.com.pl/blog/ciekawostki-o-dniu-matki-calego-swiata/ (dostęp: 16.05.2023).