Ekologiczny styl życia to współcześnie już nie tylko modne, wzbudzające różne emocje hasła, lecz także odpowiedzialne działania w obliczu zmian środowiskowych. Nauka i historia dobitnie pokazują, że dzisiejsze indywidualne wybory wpływają na jakość życia przyszłych pokoleń. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas urlopu. Czym są ekowakacje? Jakie są podstawowe zasady ekoturystyki?

 

Największe współczesne zagrożenie to kryzys klimatyczny. Choć niektórym może on się wydawać dość abstrakcyjnym zjawiskiem, to w rzeczywistości jest jak najbardziej realny. Trwają wakacje, ale jak pisaliśmy już w 2021 roku: „planeta nie wybiera się na urlop”. Za to podczas urlopu można popracować nad zmianą przyzwyczajeń, jeśli nawykowo działa się niezbyt ekologicznie, lub spróbować wesprzeć w ekozmianach swoich bliskich.

Niech efektem wakacji nie będzie tona śmieci 

Wakacje to czas na odpoczynek od pracy i obowiązków. Jednym z częstych sposobów na oderwanie się od spraw codziennych jest podróżowanie – poznawanie nowych miejsc, kultur, tradycji, kuchni oraz uczestniczenie w różnych wydarzeniach. Jednak warto pamiętać, że masowa turystyka wywiera zły wpływ na środowisko, np. prowadzi do zanieczyszczenia powietrza, wyczerpania lokalnych zasobów naturalnych oraz wzrostu liczby odpadów.

Czas wolny to dobry moment, w którym można wprowadzić w życie zmiany. Pierwszą z nich jest świadome przeżywanie urlopu – zwrócenie uwagi na to, co jemy, co robimy i jak wpływamy na otoczenie.

Ekoturystyka, czyli zielona turystyka niekomercyjna 

eko turystyka

Termin „ekoturystyka” po raz pierwszy pojawił się już w 1965 roku. Meksykański ekolog Nicolas Hetzer określił wówczas podstawowe założenia tego rodzaju turystyki.

Założenia ekoturystyki wg Nicolasa Hetzera:

  • minimalizacja wpływu na środowisko,
  • maksymalizacja poszanowania kultury lokalnej i jej zysków z ruchu turystycznego,
  • maksymalizacja przyjemności płynącej z wypoczynku.

 
 
Pacyfiści również sprzeciwili się wobec gospodarki turystycznej, która rabowała zasoby naturalne. Takie podejście stanowiło bazę do zwiększenia świadomości ekologicznej.

Ekoturystyka to podróżowanie z uwagą skierowaną na:

  • prawdziwe poznanie odwiedzanych terenów i miejsc nieodkrytych, tzw. nieturystycznych,
  • szacunek do przyrody,
  • szacunek do tradycji lokalnej,
  • szacunek do dziedzictwa kulturowego,
  • ekologiczny sposób podróżowania – środki komunikacji zbiorowej (częściej pociąg i rower niż samochód czy samolot).

 
Przydatne nawyki na ekowakacje i na cały rok od WWF

Fundacja WWF przedstawiła praktyczne ekoporady, które przydadzą się każdemu nie tylko w wakacje, lecz także na co dzień. Co można zrobić, aby być bardziej eko?

Ekowskazówki od WWF, m.in.:

  • używanie wielorazowych termosów, kubków termicznych, bidonów, zestawów sztućców,
  • samodzielne przygotowywanie jedzenia lub wybór lokalnych restauracji, a nie sieciówek,
  • wybór małych, prywatnych pensjonatów lub pól namiotowych,
  • korzystanie z ręczników materiałowych i własnych kosmetyków,
  • ograniczenie kupowania pamiątek i bibelotów plażowych lub wybór produktów z naturalnych składników,
  • wybór ekologicznych kosmetyków,
  • piesze lub rowerowe wycieczki.

 
Szczegółowo opisane porady znajdą Państwo w artykule WWF.

Natomiast w artykule „Wybierz ekowakacje – nasza planeta nie wybiera się na urlop”, znajdą Państwo siedem prostych kroków do wypoczywania w stylu eko.

 

Źródła:

  1. Wybierz ekowakacje – nasza planeta nie wybiera się na urlop, https://operon.pl/Aktualnosci/Po-szkole/Wybierz-ekowakacje-nasza-planeta-nie-wyjezdza-na-urlop (dostęp 02.08.2023 r.).
  2. 10 logicznych porad wakacyjnych, https://www.wwf.pl/aktualnosci/10-eko-logicznych-porad-wakacyjnych  (dostęp: 02.08.2023 r.).
  3. Ekoturystyka – na czym polega i jak podróżować ekologicznie?, https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/ekoturystyka-na-czym-polega-i-jak-podrozowac-ekologicznie (dostęp: 02.08.2023 r.).