Co dobrego można zyskać ze zbędnych rzeczy, których przeznaczeniem było trafienie na wysypisko?  Elektrośmieci, baterie, stare tekstylia oraz monety czy niepotrzebna biżuteria są nie tylko podstawą recyklingu, lecz także możliwością niesienia pomocy charytatywnej najbiedniejszym krajom. Zbiórka niepotrzebnych rzeczy w szkołach to dla uczniów okazja do zyskania świadomości ekologicznej, do czego motywacją są nagrody.

 

Telefony komórkowe, baterie, stara biżuteria, puszki aluminiowe, klocki LEGO, monety czy ubrania są nie tylko podstawą do odzyskania surowców i poddania ich recyklingowi. Dzięki prowadzonej w szkołach zbiórce niepotrzebnych rzeczy można wesprzeć najbiedniejsze kraje. Z kolei dla uczniów jest to okazja do poszerzenia świadomości ekologicznej i zyskania nagród za zachowania proekologiczne.

Dobroczynny recykling

zbierac baterie

Projekt „Zbieram to w szkole” jest prowadzony w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych przez Fundację Missio Cordis. W jego ramach uczniowie gromadzą zbędne rzeczy, tak aby zamiast na wysypisko śmieci trafiły one do recyklingu. Poznają w ten sposób możliwości, jakie daje odzyskiwanie surowców z niepotrzebnych przedmiotów, a dzięki temu zyskują wrażliwość na potrzebę dbałości o środowisko naturalne.

„Zbieram to w szkole” to coś więcej niż akcja proekologiczna. Środki pozyskane z recyklingu lub sprzedaży zebranych przedmiotów są kierowane jako pomoc rozwojowa do najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Dotychczas za tak zdobyte fundusze udało się wybudować dom dla ofiar tajfunu na Filipinach oraz trzy studnie w Czadzie. Ponadto wspierana jest m.in. budowa kolejnych studni głębinowych oraz domu dziecka w Boliwii.

Co można zbierać?

 • telefony komórkowe
 • baterie
 • laptopy
 • stare srebro i złoto
 • zegarki tarczowe
 • puszki aluminiowe
 • klocki LEGO
 • monety
 • ubrania i tekstylia

 
Szczegóły akcji znajdują się na stronie internetowej Zbieram to w szkole.

Korzyści dla uczestników

Akcja „Zbieram to w szkole” działa na zasadzie programu partnerskiego. Za każdą darowiznę zyskuje się określoną liczbę punktów, które można wymienić na nagrody dla uczniów. Wśród nich znajdują się m.in. gry, komiksy, książki, także audiobooki, torby, obrusy czy breloczki – pochodzące z Filipin i Boliwii. Choć nagrody mogą się wydawać niewielkie, to motywują do większej troski o środowisko naturalne i potrzebujących. 

Dla nauczycieli przygotowano materiały edukacyjne, w tym scenariusze zajęć na różnych etapach edukacyjnych.

Co zrobić, by dołączyć do akcji?

Zarejestrować się można na stronie internetowej poświęconej projektowi „Zbieram to w szkole” TU. Rekrutacja nie ma limitu – dołączyć można w każdej chwili. Akcję promuje także Ministerstwo Edukacji i Nauki, o czym można przeczytać na stronie internetowej MEiN.

 

Źródła:

 1. Zbieram to w szkole, https://www.zbieramtowszkole.pl/ (dostęp: 31.10.2023 r.).
 2. Zapraszamy do udziału w projekcie ekologiczno-charytatywnym „Zbieram to w szkole”, MEiN, 
  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zapraszamy-do-udzialu-w-projekcie-ekologiczno-charytatywnym-zbieram-to-w-szkole2 (dostęp: 31.10.2023 r.).