W 2024 r. do egzaminów maturalnych po raz pierwszy przystąpią uczniowie 5-letniego technikum.To ostatnia matura przeprowadzana na podstawie ograniczonych wymagań podstawy programowej. W tym roku szkolnym po raz pierwszy zapraszamy Państwa do zainscenizowania w szkole Próbnej Matury Ustnej z Operonem z języka polskiego. Więcej szczegółów w artykule.

Matura w 2024 r. 

Na tegorocznej maturze wciąż obowiązują pewne ułatwienia. Egzamin opiera się na ograniczonym zakresie materiału, który bazuje na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na pełnej podstawie programowej. Przed egzaminem ustnym z języka polskiego w tym roku maturzyści powinni zapoznać się z listą jawnych pytań, która zawiera 110 zagadnień, i na jej podstawie przygotować się do odpowiedzi. Lista ta jest dostępna na stronie CKE TUTAJ.

Jak powszechnie wiadomo, trening czyni mistrza – z tego względu zachęcamy do udziału w egzaminie próbnym, który w tym roku został wzbogacony o gotowe zestawy do przeprowadzenia próbnego egzaminu ustnego z języka polskiego. Dostęp do materiałów będzie możliwy po zapisaniu szkoły do Próbnej Matury z Operonem. Już 20 listopada 2023 r. będą mogli Państwo bezpłatnie pobrać zestaw egzaminacyjny, który udostępnimy na koncie osoby zgłaszającej szkołę do próbnego egzaminu. Zapisy na Próbną Maturę z Operonem trwają do 31 października. Szkołę można zgłosić za pośrednictwem strony internetowej TUTAJ.  

Próbna Matura Ustna z Operonem – jakie materiały otrzyma szkoła zgłoszona do egzaminu próbnego?

W tym roku szkolnym po raz pierwszy zapraszamy do przeprowadzenia w szkole Próbnej Matury Ustnej z Operonem z języka polskiego. Ta próba umożliwi uczniom odnalezienie się w sytuacji przedstawienia się komisji, wylosowania zestawu czy wystąpienia publicznego. Mogą ją Państwo zorganizować w dowolnym terminie. 

Przygotowana w tym roku NOWOŚĆ zawiera pakiety zadań maturalnych, które już 20 listopada2023 r. zostaną udostępnione do pobrania. W materiałach znajdą Państwo 30 zestawów egzaminacyjnych do przeprowadzenia próbnego egzaminu ustnego. Każdy zestaw składa się z:

  • pytania jawnego,
  • pytania niejawnego,
  • propozycji dwóch pytań do rozmowy z egzaminowanym.

 
Nauczyciel – egzaminator otrzyma także sugerowany zestaw odpowiedzi oraz kartę z kryteriami oceny.

Próbna Matura Ustna z języka polskiego to NOWOŚĆ, która umożliwi uczniom odnalezienie się w oficjalnej sytuacji. Maturzyści oswoją się z tym, jak wygląda egzamin ustny. Wierzymy, że znajomość schematu powoli im lepiej przygotować się do odpowiedzi podczas matury państwowej.

Zapisy trwają!Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

W przygotowaniach do matury ustnej pomocne będą także publikacje - dwie nowości: Konteksty i Matura ustnaZapraszamy do zapoznania się z nimi w naszej Księgarni internetowej.